Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

R. Paul Herman, The HIP Investor — Make Bigger Profits by Building a Better World, John Wiley & Sons, Inc. 2010

P.Herman, HIP investorsPrzedmiotem książki jest metoda własna autora, zwana HIP (Human Impact + Profit), oceny firmy pod kątem jej wkładu w rozwój człowieka, społeczeństwa i środowiska naturalnego. Firma jest oceniana wg. pięciu parametrów:

  1. zdrowie (fizyczne i psychiczne),
  2. dostatek (wzrost zysków i akumulacja zasobów),
  3. ziemia (emisja CO2, recykling),
  4. równość (płci i etniczna),
  5. zaufanie (transparentność, otwartość, wiarygodność i etyka).

Dla wszystkim tych parametrów opracowano metody pomiarowe, które są opisane w książce. Dużą rolę w ocenie firmy odgrywają opinie jej pracowników wyrażane na społecznych forach internetowych.

Sama książka jest pomyślana jako podręcznik dla inwestorów giełdowych, gdyż indeks HIP wysoko koreluje z sukcesem rynkowym firmy i jej pozycją na giełdzie. Auto wyraża udokumentowaną badaniami opinię, że w świecie krajów bogatych coraz bardziej o przewadze konkurencyjnej firmy stanowi jej stosunek do człowieka i przyrody.

Sądzę, że taka książka bardzo przydałaby się na polskim rynku wydawniczym. Polskim przedsiębiorcom potrzebne jest obalenie mitu, że do rynkowego sukcesu dojść można jedynie bezwzględnym i nie liczącym się z nikim i niczym działaniem.

Paul Herman był w Polsce w roku 2010. Miałem okazję poznać go osobiście i wysłuchać jego prezentacji, którą bardzo polecam, jako wstęp do książki. Pobierz prezentację The HIP investor.

Na początku roku 2013 ma się ukazać polskie tłumaczenie Paula Hermana, do którego napisałem wstęp. Można go przeczytać w artykule R.P.Herman, J.Skylar, G.Keck, Inwestowanie dla zysku i korzyści społecznych, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2013.

27 czerwca 2013 Paul Herman wygłosi poświęcony tematowi jego książki odczyt w ramach konwersatorium TQM. Zobacz: Najbliższe konwersatoria z TQM.