Logogram strony

Myśliciel A.Rodin

Rozmiar tekstu

Najbliższe konwersatoria z TQM

Wszystkie konwersatoria odbywają się w goszczącej nas od kwietnia 2017 r.

Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej

ul. Koszykowa 79, róg ul. Krzywickiego

w godzinach od 16:00 do 20:00

Wstęp wolny

 

 

Osoby, które chciałby otrzymywać zawiadomienia o konwersatoriach do swojej skrzynki mailowej proszone są o napisanie do mnie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Na stronie Zamów biuletyn nowości można też zaprenumerować biuletyn, który będzie obejmował informacje o nowych treściach we wskazanych przez Państwa kategoriach tematycznych.

MOJA KSIĄŻKA

Informuję Państwa, że na stronie Moja książka znajduje się drugie wydanie mojej książki — teraz pod tytułem "Doktryna jakości. Rzecz o turkusowej samoorganizacji" — a także przewodniki po niej dla czytelników, którzy czy to niekoniecznie chcą zgłębiać pełną jej treść, czy też znają już wydanie pierwsze.

Zapraszam również na stronę Moje wystąpienia otwarte, na której znajdują się informacje o moich ogólnie dostępnych wystąpieniach, a także o konferencjach, które polecam.

Najbliższe konwersatoria

czwartek 11 stycznia 2018

Mateusz Zmyślony
Dyrektor Kreatywny ESKADRA
i Open Eyes Economy Summit.

Open Eyes Economy - ekonomia oparta na wartościach społecznych. Przyszłość czy utopia?

Czym jest ekonomia wartości, jak stosować ją w praktyce i jak wdrażać w firmie (model Firma-Idea), w pracy z marką (model Marka-Kultura), miejscu pracy (Człowiek-Praca) i przestrzeniach wspólnych (Ład Międzynarodowy, model Miasto-Idea, koncepcja Wyspy i Archipelagi).

Więcej o idei Open Eyes Economy można przeczytać na http://oees.pl/#newstlooo

czwartek 15 lutego 2018

dr hab. Ryszard Praszkier

Cieszę się, że nie lubię kalafiora, bo jak bym go lubił to bym go jadł, a nie znoszę tego świństwa

czyli

konstruktywna rola paradoksu i niespójnego myślenia

Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia spójnego i logicznego. Jeżeli dowiadujemy się o czymś, co przeczy naszemu obrazowi świata (czy innych ludzi), za wszelką cenę staramy się „załatać” tę niezgodność. W psychologii jest to znane jako mechanizm redukcji dysonansu poznawczego. Jesteśmy gotowi na każdą „woltę” myślową, byle tylko utrzymać poznawczą spójność. Na przykład, jeżeli żyjemy w przekonaniu, że jakaś grupa społeczna nie nadaje się do matematyki (lub do pływania) i jeżeli spotkamy jakiegoś przedstawiciela tej grupy, który jest wybitnym matematykiem (lub pływakiem), to szybko sobie tłumaczymy, że to jest tylko wyjątek, albo że ta osoba tak naprawdę nie należy do tej grupy, albo że ktoś się podszył tylko po to by „zamącić” … i znów mamy spójny obraz świata.

Ponadto lubimy myśleć linearnie: od A do B, od B do C. Mamy poczucie „ogarniania” świata jeżeli wszystko daje się wytłumaczyć „od A do B”.

Tymczasem okazuje się, że współczesny złożony świat wymaga widzenia zjawisk w myśl teorii złożoności: A wpływa na B, B działa na C, a C wchodzi w interakcję z A… i zamiast prostych łańcuchów logicznych tworzą się dziwaczne pętle sprzężeń zwrotnych. Mogą one prowadzić do nagłych, niespodziewanych skoków czy załamań (np. coś dziwnego nagle dzieje się z rynkiem, czy w slumsach niespodziewanie następuje skok rozwojowy i tamtejsze parcele z dnia na dzień stają się drogie). Dlatego może Jeff Bezos, twórca i CEO Amazon.com napisał, że spójność myślenia niekoniecznie jest pozytywną cechą….

Chcemy być kreatywni i chcemy aby nasze firmy były innowacyjne. Ale kreatywność polega na „dziwacznym” skoku w sferze poznawczej – poza dotychczasową rutynę i logikę. Zaczyna więc być przydatne myślenie niespójne, skokowe; w „wystrzeleniu” umysłu poza rutynę (a więc – w kreatywności) pomagają paradoksy i wzajemnie sprzeczne stwierdzenia. Czyż więc wchodzimy w świat alternatywnych systemów poznawczych?

czwartek 15 marca 2018

Panel firm turkusowych

W panelu wystąpią twórcy polskich firm turkusowych, którzy rozpoczną od przedstawienia swoich doświadczeń w trzech sprawach:

  1. Jakie stosujemy w naszej firmie dobre praktyki turkusowe?
  2. Z jakimi pułapkami należy się liczyć wkraczając na drogę do turkusowej organizacji?
  3. Jak wygląda w naszej firmie system wynagrodzeń?

Do tej pory w panelu udział zapowiedzieli (kolejność alfabetyczna)

Moderatorem debaty będzie Jacek (Jac) Jakubowski.