Logogram strony

Myśliciel A.Rodin

Rozmiar tekstu

A. Blikle, Wprowadzenie do turkusu; 21 cze 2018

W ramach ostatniego spotkania w bieżącym roku akademickim przewidziany był drugi panel firm turkusowych. Niestety okazało się, że przewidziani paneliści nie byliby w stanie wziąć w nim udziału. W tej sytuacji postanowiłem zrobić wykład dla tych słuchaczy konwersatorium, którzy dołączyli do nas ostatnio, a jest ich niemało.
Wykład poświęciłem podstawowym ideom — zarówno nowym, jak i znanym już od dawna — które dziś nazywamy „turkusową cywilizacją”.

Pobierz prezentację Turkusowa samoorganizacja

Pobierz prezentację Dylemat lidera

Wkrótce będzie dostępne nagranie video

Panel szkół turkusowych, 19 kwietnia 2018 r.

W panelu wystąpili twórcy polskich szkół turkusowych (kolejność alfabetyczna):

W pierwszej części spotkania paneliści opowiedzieli o swoich szkołach odpowiadając na poniższe pytania:

  1. Co sprawiło, że zdecydowaliście się działać w formule turkusowej organizacji? Jaki stał za tym cel i jak się do tego przygotowywaliście? Wiele osób mówi, że musi zacząć od siebie. Co to dla Was oznacza?
  2. Czy w każdej szkole (organizacji) możliwe jest wdrożenie takiego modelu i czego to wymaga? Jakie zmiany nastąpiły w Waszych szkołach? Co było największym wyzwaniem? Jak nauczyciele, uczniowie, rodzice zareagowali na wdrażanie tego modelu?
  3. Gdybyście mieli dać kluczowe wskazówki szkołom (organizacjom) zmierzającym ku turkusowi – co byście powiedzieli? Jak byście przekonali, że warto? Co Waszym zdaniem jest najsilniejsza stroną turkusowych szkół?

Pobierz prezentację Turkusowa wieża

Pobierz prezentację Thinking Zone

Zobacz Videorelację

Mateusz Zmyślony, Open Eyes Economy - ekonomia oparta na wartościach społecznych. Przyszłość czy utopia?; 11 stycznia 2018 r.

Dyrektor Kreatywny ESKADRA i Open Eyes Economy Summit.

Czym jest ekonomia wartości, jak stosować ją w praktyce i jak wdrażać w firmie (model Firma-Idea), w pracy z marką (model Marka-Kultura), miejscu pracy (Człowiek-Praca) i przestrzeniach wspólnych (Ład Międzynarodowy, model Miasto-Idea, koncepcja Wyspy i Archipelagi).

Więcej o idei Open Eyes Economy można przeczytać na OEES

Można też pobrać prezentację: pobierz.

dr hab. Ryszard Praszkier, Cieszę się, że nie lubię kalafiora, bo jak bym go lubił to bym go jadł, a nie znoszę tego świństwa czyli konstruktywna rola paradoksu i niespójnego myślenia; 15 lutego 2018

Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia spójnego i logicznego. Jeżeli dowiadujemy się o czymś, co przeczy naszemu obrazowi świata (czy innych ludzi), za wszelką cenę staramy się „załatać” tę niezgodność. W psychologii jest to znane jako mechanizm redukcji dysonansu poznawczego. Jesteśmy gotowi na każdą „woltę” myślową, byle tylko utrzymać poznawczą spójność. Na przy-kład, jeżeli żyjemy w przekonaniu, że jakaś grupa społeczna nie nadaje się do matematyki (lub do pływania) i jeżeli spotkamy jakiegoś przedstawiciela tej grupy, który jest wybitnym matema-tykiem (lub pływakiem), to szybko sobie tłumaczymy, że to jest tylko wyjątek, albo że ta osoba tak naprawdę nie należy do tej grupy, albo że ktoś się podszył tylko po to by „zamącić” … i znów mamy spójny obraz świata.

Ponadto lubimy myśleć linearnie: od A do B, od B do C. Mamy poczucie „ogarniania” świata jeżeli wszystko daje się wytłumaczyć „od A do B”.

Tymczasem okazuje się, że współczesny złożony świat wymaga widzenia zjawisk w myśl teorii złożoności: A wpływa na B, B działa na C, a C wchodzi w interakcję z A… i zamiast prostych łańcuchów logicznych tworzą się dziwaczne pętle sprzężeń zwrotnych. Mogą one prowadzić do nagłych, niespodziewanych skoków czy załamań (np. coś dziwnego nagle dzieje się z rynkiem, czy w slumsach niespodziewanie następuje skok rozwojowy i tamtejsze parcele z dnia na dzień stają się drogie). Dlatego może Jeff Bezos, twórca i CEO Amazon.com napisał, że spójność myślenia niekoniecznie jest pozytywną cechą….

Chcemy być kreatywni i chcemy aby nasze firmy były innowacyjne. Ale kreatywność po-lega na „dziwacznym” skoku w sferze poznawczej – poza dotychczasową rutynę i logikę. Zaczyna więc być przydatne myślenie niespójne, skokowe; w „wystrzeleniu” umysłu poza rutynę (a więc – w kreatywności) pomagają paradoksy i wzajemnie sprzeczne stwierdzenia. Czyż więc wchodzimy w świat alternatywnych systemów poznawczych?

Video część 1   

Video część 2  

Video obie części

Prezentacja

Wideo wykonała społecznie firma Manufaktura video