Logogram strony

Myśliciel A.Rodin

Rozmiar tekstu

Rafał Ohme, Harmonia emocji i rozumu, czyli jak być EmoSapiens

Neuronauka pokazuje jak ważną rolę w naszym życiu, zawodowym i prywatnym pełnią emocje. Nie są słabością lecz siłą. Jesteśmy Emo Sapiens, który łączy ostry jak brzytwa umysł z mądrym, ale dzikim ciałem. Czy wiesz, że emocje zawsze poprzedzają myślenie? I dużo skuteczniej niż logiczna argumentacja dopingują do działania.

Prof. Ohme opowie o swojej najnowszej książce (i już bestsellerze) „Emo Sapiens”. O tym dlaczego potrzebujemy emocji i dlaczego wszystkie, nawet te negatywne są nam przydatne. Gdzie jest granica pomiędzy chłodną analizą, a intuicyjną decyzją. Podpowie jak zmniejszyć stres i negatywne napięcie nie tylko psychologicznie, ale również fizjologicznie. Poradzi jak mobilizować się przed ważnym wydarzeniem, a jak odciąć się od pędu myśli, kiedy tylko chcesz. Błyskawiczny reset pozwoli na złapanie oddechu, odzyskanie spokoju i przygotuje na kolejne wyzwania. Dowiedz się, co robić, by zwiększyć elastyczność mózgu, jego gotowość do zmian oraz skłonność do nieszablonowe-go myślenia. Homo Sapiens planuje byś był w dobrej formie na maturze dzieci, a Emo Sapiens – wnuków. Zainteresowanych zapraszamy! (wraz z wnukami).

Prezentacja do pobrania: pobierz

Prof. Marlena Plebańska Edukacja przyszłości czyli w jakim kierunku powinny ewoluować szkoły? 9 listopada 2017

Na przestrzeni rozwoju ludzkości możemy zidentyfikować trzy rodzaje instytucji, które w najmniejszym stopniu uległy ewolucji — sa? to: kościoły, więzienia i szkoły. Wszystkie oparte o silną hierarchię i podporządkowanie, nie dające przestrzeni na organiczny rozwój, opresyjne i odtwórcze. Dzisiaj, w dobie gospodarki opartej na wiedzy, automatyzacji i rewolucji przemysłowej 4.0 kluczowe jest, aby szkoła pomagała jak najlepiej odnaleźć się uczniom, a co za tym idzie całemu społeczeństwu we współczesnych realiach.

Jeśli chcemy zrobić´ krok w przyszłość i wejść na wyższy poziom rozwoju ludzkiej cywilizacji, świadomości i współpracy, powinniśmy przede wszystkim skupić się na wsparciu sektora edukacyjnego w tej dziejowej transformacji. To właśnie w szkołach najbardziej potrzebny jest postęp. To w szkołach zamknięta jest dzisiaj nasza wspólna przyszłość. To tam znajduje się klucz do zrównoważonego rozwoju, dbania o dobro wspólne, budowania globalnego społeczeństwa opartego o współpracę i empatię.

Pora wymyślić edukację na nowo. Czy wiemy, jakie kompetencje są kluczowe z perspektywy jutra? Tak — wskazuje je m.in. raport “Future Work Skills 2020”. Są to przede wszystkim kompetencje społeczne i technologiczne — tzw. “human touch” — głęboko humanistyczne wykorzystanie technologii dla dobra nas wszystkich i naszej planety. Czy wiemy w jaki sposób przekształcić szkoły, żeby służyły rozwijaniu tych kompetencji? Tak — wiemy. Jest wiele przykładów placówek edukacyjnych, które już dziś starają się odpowiadać na potrzeby jutra, również w Polsce. Zapraszamy do poznania tych najlepszych praktyk i przyjrzenia się prototypowi Szkoły Jutra!

Do pobrania wyniki mojego najnowszego badania, które prowadziłam z ramienia Wydziału Pedagogicznego  Uniwersytetu Warszawskiego na największej do tej pory próbie badawczej w Polsce 100 tys respondentów. Badanie poświęcone zostało diagnozie stanu cyfryzacji polskich szkół i było prowadzone we współpracy z partnerem technologicznym firmą Librus. Pobierz.

Andrzej Blikle, Turkusowa organizacja XXI wieku

Streszczenie tego wykładu, a także prezentację można znaleźć na stronie Turkusowa firma XXI wieku.

Tu można zobaczyć video z całego wykładu.

Dorota i Jac Jakubowscy, Efektywność współpracy opartej na empatii; 5 paź 2017

Empatia jest częścią naszego wyposażenia biologicznego. Ma swój wymiar emocjonalny, poznawczy, duchowy. Może niszczyć, może tworzyć. Doprowadza do dramatów, ale dzięki niej możesz budować wspólnoty, kochać, a także sensownie pracować. 

W każdej organizacji (biznesie, szkole, NGO) jest nierozpoznaną codziennością. Działa bez przerwy, ale ludzie nie widzą jej wpływu, nie doceniają siły. A ona decyduje o klimacie, atmosferze, przebiegu zebrań, a także odgrywa główną rolę w sprzedaży, uczeniu się i wszelkich innych aktywnościach wymagających współpracy.

Na konwersatorium pozajmujemy się pojęciem wprowadzanym w życie przez Grupę TROP – DOJRZAŁOŚCIĄ EMPATYCZNĄ. Pooglądamy ją w pespektywie wiedzy o mózgu, prześledzimy kilka konkretnych projektów, w których główną rolę odgrywała praca nad komunikacją, partnerstwem, międzyludzkim spotkaniem. Opowiemy o empatii w korporacjach, firmach rodzinnych, placówkach oświatowych, środowiskach lokalnych. Zaprosimy także kilka osób, które opowiedzą o wprowadzaniu współpracy opartej na empatii w rzeczywistość organizacji, czy środowiska, a także o koniecznej do tego pracy nad sobą.

Na konwersatorium popracujemy trochę nad zakorzenionymi mocno w naszych głowach stereotypami. „W biznesie nie ma miejsca na empatię!”, „Albo empatia, albo efektywność!”. „Szef musi dobrze przydzielać zadania, ustawiać pracę, a nie odczytywać emocje swoich podwładnych”.

Otóż wieloletnia praktyka, a także najnowsze osiągnięcia naukowe mówią coś dokładnie odwrotnego.

Empatia jest naszym wyposażeniem biologicznym. Jest istotnym, a często decydującym czynnikiem każdej interakcji międzyludzkiej. Istotne jest to, co z nią zrobisz. Można się przez nią zatruć toksycznymi relacjami, można też rozwalić zespół.

Zobacz video z przebiegu konwersatorium.

Helmut Glaser, Jak zapewnić wysoki poziom motywacji?

Helmut V. Gläser, Diplom Volkswirt
Niezależny konsultant, trener oraz interimsmanager.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów w przedmiocie zarządzania jest przekonanie, że ludzi można motywować do większego zaangażowania i większej wydajności w pracy przy pomocy nagród i kar, to znaczy premii i jednostkowych wyróżnień

Do wydajności może i można — tak „motywowano” bardzo konsekwentnie w obozach koncentracyjnych, choć i tam z wydajnością bywało różnie. Już tylko z tego powodu nigdy bym się nie podpisał pod takim systemem zarządzania. A argumentów przeciwko takiemu systemowi jest znacznie więcej.

W rzeczywistości systemy premiowania — jeśli w ogóle — motywują krótkotrwale i to głównie do zdobywania premii. Na długotrwałe zaangażowanie nie mają wpływu lub wręcz bardzo skutecznie je niszczą. Ale to nie będzie głównym tematem wykładu. W jego ramach zajmę się odpowiedziami na następujące pytania:

  • Co decyduje o długotrwałym zaangażowaniu ludzi? 
  • Co robić, jeśli nie motywować?
  • Jakie narzędzia, strategie i sprawności komunikatywne potrzebne są dobremu managerowi w codziennej praktyce, żeby zapewnić wysoki długotrwały poziom zaangażowania swoich ludzi?
  • Jak zarządzać ludźmi mimo systemu oceniania i premiowania obowiązującego w firmie?

W mojej teraz ponad 40-letniej praktyce w zarządzaniu udało mi się zdefiniować 11 warunków odpowiedzialnych za zabezpieczenie stałego zaangażowania ludzi. Lista jest otwarta i do dyskusji.

Wykładowca nie posługiwał się prezentacją. Poniżej foto-protokół.

Zobacz relację video z konwersatorium.

 

Strona 1 z 2